Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

„Tropem Wojsk Szwedzkich” - poszukiwania wojskowego obozu - już wkrótce ruszamy!

Wdniach 08.09.10 października, rozpoczniemy poszukiwania obozu wojsk szwedzkich które stacjonowały pod Czaplinkiem w roku 1655.

Czaplinek i jego okolice, przez wieki były miejscem ścierania się kultury, narodowości i wpływów. Ziemie te zamieszkiwane były przez Gotów, Słowian, ludność żydowską, polską, pruską, niemiecką.... To tu, w niedalekiej odległości od miasta przebiegały granica polsko-pomorska, pomorsko-wielkopolska. Miasto przechodziło z rąk do rąk m.in. było w posiadaniu Marchii Brandenburskiej, biskupstwa kamieńskiego, władali nim templariusze oraz joannici. Król Kazimierz Wielki wcielił te ziemie do Królestwa Polskiego, jego działania kontynuował w 1407 Władysław Jagiełło. To właśnie tu 21 lipca 1655 r. rozpoczął się „Potop Szwedzki”. Wojska najeźdźców dowodzone przez feldmarszałka Arvida Wittenberga, przekroczyły granicę starostwa w okolicach Siemczyna/Heinrichsdorfu (ok.7 km.od Czaplinka), a po splądrowaniu miasta i pogromie mieszkańców wyruszyły w głąb ziem polskich. Mieszkając na tych ziemiach nie sposób nie zainteresować się tym wydarzeniem opisywanym m.in. przez H.Sienkiewicza w drugiej części trylogii ‘’Potop”. Wiemy ze źródeł historycznych, że po przekroczeniu granicy armia szwedzka składająca się z 17 tys. żołnierzy mających ze sobą blisko 6 tys.koni oraz 72 działa, rozbiła obóz pod Czaplinkiem/Tempelburgiem i przebywała tu przez blisko 3 dni. Postanowiliśmy miejsce tego obozu odnaleźć. Już za dwa tygodnie, kilkudziesięciu wolontariuszy oraz pasjonatów historii w ramach zorganizowanego przez Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Tempelburg, złotu pod nazwą „Tropem Wojsk Szwedzkich”, rozpocznie działania i weryfikację w terenie. Bazą wypadową będzie pałac w Siemczynie, gdzie w ramach otrzymanej dotacji z Powiatu Drawskiego, zorganizowane zostaną prelekcje historyczne oraz nadzór archeologiczny nad przeprowadzanymi badaniami.

Wszystkich zainteresowanych historią regionu oraz tym ciekawym okresem w naszych dziejach -serdecznie zapraszamy.

Szczegóły na stronie organizatora Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne oraz w obublikowanym wydarzeniu na fb.

Mariusz Kapczuk

Prezes SHK Tempelburg.